En İyi Etiketin Seçimi Nasıl Yapılır?

05-02-2020

1. Adım: Uygulamanızı Tanıyın

Kendinize sorun... Etiket nasıl kullanılacak? Amacı ne? Etiket uygulamasının belirlenmesi başlangıç için harika bir adımdır, çünkü göz önünde bulundurulacak diğer dört unsur için bir bağlam sağlar.

  • Varlık izleme, bileşen tanımlama ve izleme veya baskılı devre kartı (PCB) tanımlama için mi etiketlere ihtiyacınız var?
  • Etiketlerin kalıcı mı, çıkarılabilir mi, yoksa yeniden yerleştirilebilir mi olması gerekiyor?
  • Etiketler manuel olarak mı, yoksa otomatik olarak mı uygulanacak?

2. Adım: Ortamla İlgili Konular

Göz önünde bulundurulacak diğer unsur, etiketlerin kullanılacağı ortamdır. Bu adım, etiket malzemesi seçiminde kritik bir öneme sahiptir. Etiketin öğeleri (yapışkan, yüzey malzemesi ve en üst tabaka), etiketin başarılı ve sürekli bir performans göstermesi için ortam koşullarına dayanmalıdır.

  • Etiketler iç mekanda mı, yoksa dış mekanda mı kullanılacak?
  • Aşırı ısıya veya soğuğa maruz kalıyorlar mı?
  • Etiketler kimyasal maddelere veya aşınmaya maruz kalıyor mu?

3. Adım: Yüzey Özellikleri

Şimdi, etiketlerin takılacağı yüzeyi değerlendirin.

  • Yüzey malzemesi nedir? Cam, plastik, toz boya kaplı metal veya paslanmaz çelik mi?
  • Yüzey özellikleri nedir? Pürüzsüz mü, pürüzlü mü? Düz mü, kıvrımlı mı? Düşük yüzey enerjisi mi var, yüksek yüzey enerjisi mi?

4. Adım: Düzenleyici Gereksinimler

Yapışkan seçiminizi etkileyecek yüzey öğelerini belirledikten sonra, değerlendirmeniz gereken bir sonraki unsur etiketlere yönelik düzenleyici gereksinimlerdir.

Etiketle ilgili olabilecek çok sayıda düzenleyici kurum ve gereksinim kısaltması vardır, bu nedenle şunları göz önünde bulundurun:

  • Etiket için UL, CSA, RoHS, REACH, MIL-SPEC veya SAE gibi düzenleyici gereksinimler vardır?
  • Tanımlama sürecinde karşılanması gereken askeri, endüstriyel veya müşteriyle ilgili spesifikasyonlar var mı?

5. Adım: Yazdırma Teknolojileri

Etiket seçerken göz önünde bulundurulması gereken son unsur yazdırma teknolojisidir. En iyi sonuçları elde etmek için yazdırma teknolojisinin uygulama ve ortamla uyumlu olması çok önemlidir.

Öncelikle, önceden yazdırılmış etiketler mi satın alacağınızı, yoksa gerektiğinde şirket içinde bir etiket mi yazdıracağınızı belirlemeniz gerekir. İkinci seçenek için en sık kullanılan şirket içi yazdırma yöntemleri Termal Transfer, Lazer, Mürekkep Püskürtme, Nokta Matrisi veya Doğrudan Termaldir.

Uygulamanızın ihtiyaçları için en iyi etiket malzemelerinin seçilmesi can sıkıcı olabilir. Bu beş adım, etiketinizin başarısını etkileyecek en önemli öğeleri belirlemenin harika bir yoludur. Biz en popüler etiket malzemelerimizi belirli performans özelliklerine göre Etiket Markaları şeklinde gruplandırırken bu unsurları göz önünde bulundurduk ve böylece uygulama ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü seçmenizi daha kolay hale getirdik.