Etiketleme Nedir? Nasıl Yapılır?

04-02-2020

 

Çimento, petrol, otomotiv, maden, kağıt, sağlık, beyaz eşya vb. elektrik ve elektronik sistemlerinin bulunduğu tüm sektörlerde kablolar, klemensler ve çok çeşitli cihazlar yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle binlerce kablonun ve klemensin birbirleriyle olan bağlantısının kolay anlaşılabilmesi, montaj ve arıza tespit/giderme işlemlerinde etiketleme (markalama ) büyük önem taşımaktadır. Bu yazımızda sizlere etiketleme teknolojisinden bahsedip, kullanılan cihazları tanıtacağız.

Kontrol-otomasyon, güç sistemlerinde kullanılan yüzlerce kablo, klemens, pano, şalt malzemeleri vb. ürün ve cihazlar bazen montaj, devreye alma ve arıza durumlarında büyük karmaşa çıkarabilmektedir. Bir sinyal kablosunun yüzlerce benzeri arasından bulunup doğru noktaya bağlanması etiketleme (markalama) olmadan büyük zaman kaybı yaratabilmektedir.

İş güvenliği ve zaman yönetimi açısından etiketleme konusu hem işletmeler hem de üreticiler tarafından çok önemli bir detay olmaktadır. Özellikle elektriğin bulunduğu alanlarda uyarıcı etiketlemeler yapılması elzemdir.


Etiketleme işlemi 3 ana başlıkta incelenebilir.

► Yazılım
► Yazıcı
► Malzeme